Program ESEM 2013

Download the program as PDF

Wednesday, 4. Sept. 2013

8:00-9:00

Registration

9:00-9:30                           

Opening

9:30-11:00

SESSION I: The Method of Cultural Mapping I

Chair: Giovanni Giuriati

Marcello Sorce Keller (Malta): Kulturkreise, Culture Areas and Chronotopes: How Old Concepts Can Help Cultural Mapping Today

Sarah Ross (Switzerland): “Intangible Cultural Heritage”: Key Concept for a Sustainability Science in Ethnomusicology?

Slawomira Zeranska-Kominek (Poland): The Geographic Method in Ethnomusicology and the Methodological Foundations of Cultural Mapping in Our Times

11:00-11:30                       

Coffee Break

11:30-12:30                       

SESSION II: Intangible Cultural Heritage and Musical Diversity I

Chair: Maša Marty

Matthew Machin-Autenrieth (UK): Flamenco for Andalusia, Flamenco for Humanity: Regionalisation and Intangible Cultural Heritage in Spain

Giovanni Giuriati (Italy): “Untouchable” cultural heritage: tradition and change. The example of the Gigli di Nola

12:30-14:00

Lunch Break

14:00-15:30                       

SESSION III: Cultural Landscape and Music I

Chair: Frank Kouwenhoven

Nancy Hao-Ming Chao (Taiwan): Musical Culture in the Garden kingdom of Suzhou: The Dialogue between Natural and intangible cultural heritage

Lukas Park (Austria): Music between Nature and Culture: Change and Preservation in Hua’er

Helen Rees (USA): Cultural Landscapes and Music in the Context of Intangible Cultural Heritage Protection: A View from China

15:30-16:00                       

Coffee Break

16:00-17:00                       

John Blacking Memorial Lecture

Laurent Aubert (Ateliers d’Ethnomusicologie, Genève): “New Objects, New Challenges: Rethinking Ethnomusicology”

17:30

Reception and Apéro Riche with Alphorn Experience (IASH)

 

Thursday 5. Sept. 2013

8:30-9:00                            

Ewa Dahlig-Turek: Discussion Paper “Musicology (Re-) Mapped”

9:00-10:00

SESSION IV: Intangible Cultural Heritage and Musical Diversity II

Chair: Ewa Dahlig-Turek

Gerda Lechleitner (Austria): Historical voices reloaded – rethinking archival responsibilities compared to intangible cultural heritage

Thomas Beardslee (USA): Questioning safeguarding: Heritage and Capabilities at Jemaa el Fnaa Square

10:00-10:30                       

Coffee Break

10:30-12:00

Roundtable Marc-Antoine Camp (Chair; Switzerland):

Together with Brigitte Bachmann Geiser, Patricia Jäggi, Dieter Ringli, David Vitali: Mapping and representing musical diversity in Switzerland: the role of musicians, ethnomusicologists and officials

12:00-13:30                       

Lunch Break

13:30-15:00

SESSION V: Cultural Landscape and Music II

Chair: Christine Dettmann

Shai Burstyn (Israel): Landscape, Climate and the “History of Hebrew Music”

Helena Simonett (USA): Landscape in Mind: Sensory Perceptions in Yoreme Music-Making (Northwest Mexico)

Dave Wilson (USA): Music in Ohrid, Macedonia: Tourism, auditory regimes, and the representation of a nation

15:00-15:30                       

Coffee Break

15:30-17:00                       

SESSION VI: The Method of Cultural Mapping II

Chair: Sarah Ross

Victor Grauer (USA): Mapping Music History: Africa, Out of Africa and Beyond

Svend Kjeldsen (Ireland): Urban Ethnomusicology and Cultural Mapping – Mancunian Irish: Musical Hybridization and Cultural Intimacy

Thomas Hilder (Germany): Sámi Music, Mapping the North, and the European Cartographic Imagination

17:15-18:30                       

POSTERS AND SHORT PRESENTATIONS

Chair: Laura Leante

Bhai Baldeep Singh (India): Imagining Revival and Restoration

Yann Laville (Switzerland): “The ambiguities of mapping: a few examples taken from FNS project Midas Touch and from the related exhibitions presented at the Musée d’ethnographie de Neuchâtel”

Hee-Sook Lee-Niinioja (Finland): Arirang, Perpetual Korean Intangible Cultural Heritage of Humanity

Irena Vishnewska (Poland): Contemporary musical behavior as an expression of national consciousness: Poles in Lithuania

Zhang Xingrong (China): Musical mapping of Yunnan province, southwest China, 1984 to the present

Concluding Apéro with book reception:

Charlotte Vignau (Germany): Modernity, Complex Societies, and the Alphorn

20:00

Evening Program: An Exploration into Swiss Music Traditions

20:00

Yodelling Workshop (Doris Hintermann, Basel)

21:30

Sonic Traces: From Switzerland im Seminarraum (Simon Grab, Thomas Burkhalter und Michael Spahr) (Hallerstrasse 5)

 

Friday, 6. Sept. 2013

8:30-10:00                          

SESSION VII: The Method of Cultural Mapping III

Chair: Rebecca Sager

Ian Russell (UK/Scotland): Bridging the Cultural Divide in Derry and Donegal

Ana Hofman (Slovenia): Mapping »inconvenient« music heritage

Pekka Suutari and Sanna Kurki-Suonio (Finland): Border issue, education and the disappearing Karelian language

10:00-10:30

Coffee Break

10:30-12:00                       

Roundtable: Dan Lundberg (Chair; Sweden):

Together with Anders Hammarlund, Ingrid Åkesson, Madeleine Modin, Mathias Boström, Mats Nilsson, Karin Eriksson:

Pluralize or Polarize – Ideologies Behind Music Collecting

12:00-13:00

Lunch Break

13:00-14:30                       

SESSION VIII: Cultural Landscape and Music III

Chair: Martin Clayton

Vincenzo della Ratta (Italy): The Space of Gong Culture in the Central Highlands of Vietnam

Tina K. Ramnarine (UK): World Heritage and Imperial History: Landscapes and Music through the Lenses of Botanical Cultivation and Cultural Survival

Thomas Solomon (Norway): Dancing the Landscape: Music and Movement in a Highland Bolivia Pilgrimage

14:30-15:00                       

Coffee Break

15:00-16:00                       

SESSION IX: The Method of Cultural Mapping IV

PANEL: Aileen Dillane (Chair; Ireland) and Colin Quigley (Ireland): Considering Cultural Mappings of a City: Explorations in Limerick Soundscapes

16:00-16:15

Short Break

16:15-17:45                       

General Assembly

19:00-20:00

Sound Shuttle – A Sound Walk through Bern’s historic center (starting point: Münsterplatz; free)

Options for Dinner in the historic city center

21:30

Carnival Organ compositions in front of the “Stadttheater Bern”

 

Saturday, 7. Sept. 2013

Excursion

Sunday, 8. Sept. 2013

9:30-11:00                          

SESSION X: Intangible Cultural Heritage and Musical Diversity V

Chair: Ursula Hemetek

Marzanna Poplawska (Poland): Intangible Cultural Heritage and Policy Making in Poland

Zuzana Jurkova (Czech Republic) Verbunk of Slovácko

Anastasia Hasikou (UK): Understanding the Musical Heritage of the Greek Cypriot population during the early British colonial period (1878-1914): the indigenous traditions of Ecclesiastic and folk music and the Emergence of the Western European Music Tradition.

11:00-11:30

Coffee Break

11:30-12:30                       

SESSION XI: The Method of Cultural Mapping V

Chair: Marcello Sorce Keller

Theresa Beyer (Switzerland): Silent choices: Dealing with intangible cultural heritage in new Swiss folk music.

Galina Sytchenko (Russia): Maps, Mythological and Historical Geography, Music

12:30-13:00

Krister Malm: Closing Remarks and Final Discussion

END OF CONFERENCE